Sıkça Sorulan Sorular:

Chip Tuning nedir, nasıl yapılır?

İnsan vücudunun çalışmasını nasıl beyin organize ediyorsa, enjeksiyonlu otomobillerin motorlarını da yine bir beyin, yani motor kontrol ünitesi (ECU) organize eder. Motor kontrol ünitesi çalışma sistemini planlayan birçok haritadan meydana gelir. Bu haritalar içerisinde motor performansını sağlayan hava basıncı, yakıt basıncı, avans değerleri gibi belli başlı parametreler de vardır. Otomobil markaları ise Dünya genelindeki emisyon standartları, garanti koşulları, kullanıcı faktörü, motorların birbirini etkilememesi ve bunların gibi sebeplerden ötürü motor güçlerini belirli sınırlarda tutmaktadır.
 
Daha yüksek motor performansına yönelik çalışan modifikasyon firmaları da otomobillerin standart programlarını geliştirerek motor gücü ve motor torkunda önemli ölçüde artışlar sağlamaktadır. Yapılan bu işlemlerin geneline chiptuning adı verilmektedir.
 
Chiptuning işlemi, birden fazla aşama ile sonuçlanan bir uygulamadır. İlk olarak motor kontrol ünitesi üzerindeki yazılım bir arayüz cihazı kullanılarak bilgisayara kaydedilmesi gerekir. Bu arayüz cihazı bazı araçlarda OBD (On Board Diagnostic) soketini kullanarak bağlantı sağlar. Bazı araçlarda ise bu bağlantı kilitli olduğundan motor kontrol ünitesini sökmek ve BOOTLOADER (Board İçi Bağlantı Noktası) kullanılarak bağlantıyı sağlamak ve yazılımı bilgisayara kaydetmek gerekmektedir. Programın okunması sağlandıktan sonra ikinci aşama başlar. Bu aşamada profesyonel seviyede yetişmiş, haritaların modifikasyonlarını özel bir yazı dili kullanarak gerçekleştiren, Dünya genelinde "Tuner" olarak adlandırılan kişiler devreye girer ve optimum sonucu ortaya çıkartırlar. Modifiye edilen program tekrar yüklenmeye hazırlandıktan sonra ilk aşama tersi yönde tekrar edilerek araca entegre edilir.
 
Chiptuning işleminin basite indirgenmiş açıklaması bu şekilde özetlenebilir. Elbette bu alana sığmayacak sayısız detay mevcuttur. Merak ettiğiniz herşeyi bize iletişim kutusunu kullanarak sorabilirsiniz. 

İşlem süresi ne kadardır?

Araç üzerinde yaklaşık 1,5 - 2 saat kadar zaman harcanmaktadır. Ve her araca özel bir çalışma yapılmaktadır.

Chip Tuning zararlı mıdır?

Her ne kadar chip tuning uygulamasının zararlı olduğu düşünülse de, profesyonel teknikler ve doğru cihazlar kullanıldığı sürece yapılan uygulamanın hiç bir zararı yoktur. 
 
Stage 1 yazılımlarımız her zaman aracın orjinal güvenlik limitleri göz önünde bulundurularak geliştilir ve aracın ömrü boyunca stabil bir şekilde kullanılabilir.

Aracıma serviste güncelleme yapılırsa ne yapmalıyım?

Yeni model araçlar yetkili servisler tarafından güncellenebilir ve bu işlem aracınızı orjinal hale çevirir. Bizde servis tarafından yüklenen yeni güncel yazılımınızı, tekrar düzenler yüklemesini yaparız. 

Aracım garanti dışı kalır mı ?

Uygulama yaptığımız yazılım araç firmaları tarafından görülemez. Buna rağmen istediğimiz zaman yaptığımız yazılımı orjinale çevirebiliriz. Ve bu işlemin geçmişe dönük herhangi bir kaydı bulunamaz.